Konstrukční díly pro elektroniku

Moderní elektronické přístroje se neobejdou bez elektromechanických komponent. Díky miniaturizaci sice částečně odpadly požadavky např. na montáž několika desek plošných spojů nad sebou, ale přístroje jsou zase o to složitější. Vzhledem k narůstajícím požadavkům na vnější vzhled přístrojů je kladen velký důraz také na rozmanitost sortimentu krabiček pro přístroje a upevňování součástek a dílů uvnitř. Tento článek podává stručný přehled nejčastěji dodávaných komponent z nabídky firmy Megatron.

Rozpěrky desek plošných spojů
Rozpěrky neboli distanční sloupky se používají všude tam, kde je třeba v krabičce upevnit desky plošných spojů osazené součástkami. K dispozici jsou rozpěrky z různých materiálů (plast, kov), s vnitřním závitem, s vnějším závitem nebo bez závitu. Firma Megatron nabízí kromě rozpěrek standardizovaných rozměrů také rozpěrky o délce specifikované zákazníkem.

Držáky kabelů
Držáky kabelů jsou určené k upevnění kabelů, ať už k desce plošných spojů, nebo k šasi zařízení. Dobré upevnění kabelů je základem spolehlivého přenášení elektrických signálů i napájení. Megatron dodává široký sortiment držáků kabelů v různém provedení, od malých průměrů, vhodných i pro jednotlivé vodiče, až po silnější kabely o průměru 40 mm i více nebo kabelové svazky. K dispozici jsou též držáky plochých kabelů. Kabely je možné do držáku upevnit pružným tvarovým spojením nebo zajistit šroubem či tvarovým nýtem. Podobně rozmanité jsou možnosti upevnění držáků ke konstrukci: šroubem, tvarovým nýtem či trnem, nalepením (dodávány jsou i držáky se samolepicí fólií) apod.

Membránové průchodky
Jsou určené k upevnění kabelů, které nejsou namáhané velkým tahem. Jejich výhodou je, že se přizpůsobí různým průměrům kabelů: stačí membránu propíchnout hrotem, protáhnout kabel a vznikne spoj, který je těsný proti prachu i vlhkosti. Tyto průchodky lze použít i tam, kde se počítá s dodatečnou montáží kabelu – např. se až při montáži určí, zda bude kabel z přístroje vystupovat nahoru, nebo dolů. Nevyužitá průchodka potom funguje jako záslepka.

Stahovací pásky
Stahovací pásky jsou určené ke svázání několika kabelů do jednoho svazku. S výhodou je lze rovněž použít k upevnění kabelů ke konstrukci místo držáku kabelů. Nacházejí široké uplatnění jako pomocný upevňovací prvek i mimo elektrotechnický průmysl, např. při balení, ve stavebnictví
nebo v zemědělství.

Záslepky
Záslepky do profilů nebo na míru do konkrétního přístroje chrání proti prachu a vodě nebo vylepšují vzhled zařízení. Z širokého sortimentu je možné vybrat vhodný výrobek podle požadovaného tvaru, barvy a materiálu, s různou odolností proti extrémním teplotám nebo chemikáliím a nebo s garantovanou odolností upevnění proti vlivu vibrací.

Světlovody
Častou součástí moderních zařízení jsou světelné diody – LED. Ne vždy je lze umístit tam, kde jsou třeba. Potom pomůže světlovod. K dispozici jsou pevné světlovodné prvky i celé sestavy s diodou, ohebným světlovodem a zakončením, které se upevňuje do čelního panelu.

Spojovací prvky a montážní příslušenství
Šrouby, matice a podložky jsou součástí téměř každého zařízení. Také v této oblasti je k dispozici množství provedení komponent, jež usnadňují montážní práce. Například plastové podložky různých barev lépe odliší jednotlivé spoje podle funkce. Pro zvýšení odolnosti šroubového spoje proti vibracím se používají ozubené nebo pérové podložky. Jejich montáž je ale zdlouhavá a náročná, protože je třeba je na šroub nasadit se správnou orientací. U malých šroubků tato operace vyžaduje kromě zručnosti dobrý zrak. Řešením jsou sestavy šroubků s podložkami na obr. 8, které jsou zalisované dohromady s hlavou šroubku. K montáži se tedy používá jen jeden montážní díl místo dvou a orientaci podložky nelze splést.

< Zpět na aktuality