Jak funguje tisk bezpodkladových (linerless) etiket?
Výhody bezpodkladových etiket
Podobně jako u běžné domácí lepicí pásky leží lepicí vrstva na etiketách bez lineru (podkladu) přímo na spodní vrstvě papíru nebo fólie bez nelepivé (snímatelné) mezivrstvy. To přináší celou řadu výhod: vedle zjednodušené výroby je nejvýznamnější úspora materiálu, protože asi 40 % standardní etikety tvoří odpad. Ve většině případů nelze liner recyklovat. Bezpodkladovými etiketami lze také ušetřit místo a náklady; např. v dopravě, nebo ve skladu, protože role bez lineru obsahuje pouze samotný produkt. Absence podkladové vrstvy umožňuje vložit více štítků do role o stejné velikosti, která je vyráběná s podkladem.
Bezpodkladová etiketa má tři vrstvy. V podstatě se jedná o kus termopapíru nebo fólie s vrstvou silikonu na přední straně a s lepidlem na straně zadní. Aby vytištění informací bylo úspěšné, je třeba věnovat pozornost několika detailům ve všech třech složkách.
Proč investovat do správného papíru?
Klíčovým kritériem pro papír používaný u etiket bez podkladu je, že má uzavřený povrch. Díky tomu silikon nemůže proniknout papírem, nebo potaženým povrchem (v případě termopapíru). Protože pokud silikon pronikne do papíru, poškodí ukotvení lepidla na rubové straně. A naopak je i důležité, aby žádná část lepidla nepronikla papírem do tepelné vrstvy, protože to způsobí nečitelnost vytištěné informace. Kvalita papíru může ovlivnit i proces řezání, a to zanecháním zbytků na řezné čepeli.
Silikonová vrstva
Důležitý je také výběr vhodného silikonu. Výrobci bezpodkladových etiket nakupují buď již existující kombinaci papíru a silikonové vrstvy nebo si kupují papír sami. Je třeba zvážit několik detailů: pokud se použije silikon vytvrzovaný UV zářením tak záleží na viskozitě. Pokud je viskozita příliš nízká, existuje riziko, že při pronikání silikonu do papíru dojde k nedostatečnému zesíťování. Naopak povrch papíru musí umožňovat dobré ukotvení silikonu. Vrstva lepidla a silikonu musí být na roli v přímém kontaktu. Ani zde nesmí docházet k přenosu silikonu na lepidlo, jinak se zhorší jeho lepicí vlastnosti. Při špatném výběru ještě existuje riziko, že silikon kontaminuje tiskovou hlavu. Volba správné kombinace papíru a silikonu je proto zásadní. Nejlepší volba může být o něco dražší, ale z dlouhodobého hlediska pomáhá ušetřit peníze.
Proč investovat do správného lepidla?
Totéž platí pro volbu vhodného lepidla. U bezpodkladových etiket je lepidlo klíčové. Ideální volbou je tavné lepidlo. To to lepidlo se snadno odlepí od silikonové vrstvy, neznečistí válečky v tiskárně ani řezací zařízení a zajistí bezpečné přilnutí etikety.
Tavná lepidla se také vyznačují vysokou počáteční přilnavostí, a to umožňuje rychlou aplikaci štítku. Tavná lepidla jsou zároveň odolná vůči vlhkosti a nízkým teplotám. Moderní tavná lepidla také neobsahují žádné škodlivé chemikálie a jsou vhodná pro použití v případě přímého nebo nepřímého kontaktu s potravinami.
I zde se vyplatí používat kvalitní produkt, protože znečištění součástek tiskárny, jako je válec, řezací čepel nebo tisková hlava, zdržuje provoz a zvyšuje náklady na čištění a servis. S vhodným lepidlem lze vytisknout a oříznout asi 1 milion štítků.
Kromě tavných lepidel lze použít také disperzní lepidla a lepidla na bázi rozpouštědel. Pokud je zvolena jedna z těchto variant, je důležité zvážit citlivost papíru na vlhkost. Bez ohledu na zvolenou variantu je však rozhodující správná kombinace lepidla a papíru.
Aplikace
Klasickou oblastí použití bezpodkladových etiket je prodej; například v supermarketu, kde ovoce a zeleninu zákazník váží a následně označí etiketou. Tavná lepidla se také mimořádně dobře lepí na chlazené produkty. Další typické použití je na pultech s čerstvými potravinami jako jsou sýry, maso nebo ryby, kde asistent pultu zabalí zakoupené zboží do sáčku a ten následně zalepí štítkem, který nese všechny potřebné údaje.
Všeobecně lze říci, že bezpodkladové etikety jsou vhodné pro všechny aplikace, kde je třeba rychle zobrazit proměnlivé informace. Proto rychle dobývají i jiné odvětví než jsou supermarkety: například jako přepravní štítky na balíky pro logistiku, v medicíně, kde musí být přesně označeny odebrané vzorky, při servisu různých zařízení, kdy potřebujete vytisknout protokol o měření, přeznačení na příchozí a odchozí zboží a obecně všude tam, kde jsou potřeba štítky pro rychlé použití. Flexibilita zde vítězí.
Existuje vůbec nějaká nevýhoda?
Protože bezpodkladové etikety nemají žádný liner, nelze je vyřezávat do libovolných tvarů. Bezpodkladový štítek, bude mít obvykle víceméně obdélníkový tvar, i když jsou možné i ovály.